Hajtípusok

 

A haj számos minőségben kerül forgalomba. A különböző felhasználási módszertől függetlenül a hajhosszabbításhoz felhasznált haj minőségének meghatározó szerepe van abban, hogy az később mennyire tűnik igazinak és mennyi ideig tart.
Magyarországon a leginkább keresett hajtípus az európai haj, hiszen az itt élők jelentős részének szintén az európai hajtípusba sorolható haja van.
Az európai hajtípuson belül –csakúgy mint az Európában élő emberek haja között is- lehet különbség. A póthajak kiválasztásánál érdemes abból kiindulni, hogy milyen a saját hajunk és ehhez hasonló hajat kiválasztani.

 

 

AKÁRMILYEN SZINTETIKUS „HAJ”
A szintetikus haj alapvetően műanyag és soha nem fog olyannak látszani mintha a sajátod lenne (ha csak nem vagy 30 cm magas és nem úgy hívnak, hogy Barbie).

 

ÁZSIAI HAJ VAGY INDIAI II. OSZTÁLYÚ HAJ
A II. osztályú indiai hajak általában nem szálirányosak (úgynevezett „non-remy hajak). Az ilyen hajak olcsón beszerezhetőek, de a nem egyező szálirány miatt kócolódhatnak, gubancolódhatnak.
A nem osztályozott ázsiai hajak pedig nagyon kemények és vastag szálúak.
A nem szálirányos illetve a nagyon kemény, vastag szálú hajak esetében sokszor kémiai eljárásokkal, savakkal eltüntetik a hajszálak külső védelmére szolgáló kutikula réteget, így a kutikula réteg pikkelyei nem akadnak össze illetve vékonyabbak lesznek a hajszálak. Az ilyen haj már könnyebben kezelhető lesz. Ez az ún. „HÁNTOLT” haj. Hántolás után szilikonos fürdőbe helyezik, ettől a haj fényesnek és egészségesnek tűnik. Az ilyen hajak egyik legnagyobb hátránya az, hogy pár mosás után a szilikonos felület lekopik és a kutikula réteg hiánya miatt a haj elkerülhetetlenül roncsolódik akár a mindennapi használat során is és ez a haj tönkremeneteléhez vezethet.
Csak akkor válaszd, ha nem számítasz hosszú ideig tartó viseletre (pl. alkalmi kontyok vagy ritkán hordott parókák amelyek száraz tisztítása megoldható). Ilyen hajat drágán venni pénzkidobás.

 

 

INDIAI I. OSZTÁLYÚ HAJ VAGY EURÓPAI MINŐSÉGŰ HAJ

Ez lényegében nem európai haj. Valójában ez jobb minőségű ázsiai, pakisztáni, indiai haj.Tulajdonságait tekintve, az európai hajhoz leginkább az India területén élő emberek haja hasonlít. Az indiai I. osztályú haj szálirányos, ezért nem hajlamos kócolódásra, de némileg vastagabb szálú mint az európai hajtípusba sorolható hajak, nagyon sötét és nehezen festhető mert általában sok vörös pigmentet tartalmaz.

A nem európai hajtípusba sorolható hajak mindegyikére jellemző, hogy mivel a hajszálak felépítése különbözik az európai hajtípusba sorolható hajak felépítésétől, ezért európai hajba rakva – főleg vizesen, amikor a két különböző típusú haj nyúlása nagyon eltér egymástól – hajlamosak lehetnek a kócolódásra.

 

 

EURÓPAI HAJ
Az európai hajtípust származási helytől függően több csoportba sorolják. Az ilyen hajtípus egyik csoportja többnyire Európa déli részeiről, Spanyolországból – illetve az egykori spanyol gyarmatok területéről – származik és általában sötétbarna alapszínű. Némelyik természetesen egyenes, némelyik természetesen hullámos. Ez tartós, jó kinézetű és rendszeres gondozás mellett sok ideig használható.
A másik csoport az ún. „kaukázusi” haj ami Oroszországból, Lengyelországból és Európa észak-keleti részéből származik ahol a genetikai jellemzők biztosítják a legjobb minőségű hajat. Ezek a hajak soha nem voltak kitéve különböző kémiai eljárásoknak (szőke haj szőke fejen nőtt) és lényegesen könnyebben dauerolhatók vagy színezhetők át ha ez szükséges. Az ilyen hajak vékony szálúak, könnyebben kezelhetőek mint a nem európai társaik, bár sok esetben a  vörös pigment tartalmuk magas.

Az európai hajak használhatók nyersen, színező nélkül (ha ugyan olyan színt  választasz mint a sajátod) de korrekt módon festve és ápolva is évekig viselhetőek.

Európai haj hosszabbítására az európai hajtípus a legjobb minőség.